Podzimní Praha okouzlila žáky 9.A
Dne 6. a 7. listopadu 2018 strávili v Praze dva nádherné slunné podzimní dny žáci 9.A. Ubytováni byli na Hradčanech, v historickém centru města vedle Lorety, v Klášteře kapucínů, tudíž důkladně prozkoumali Malou Stranu. V úterý hned po příjezdu navštívili Strahovský klášter (Památník národního písemnictví), v areálu Pražského hradu Obrazárnu Pražského hradu, Císařskou konírnu, kde je dočasně instalována výstava ,,Tož to kupte! T.G.M a sbírka umění pro Pražský hrad", katedrálu sv. Víta, Starý královský palác, expozici Příběh Pražského hradu, baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku. Prošli se po Starých zámeckých schodech, přes Valdštejnské, Malostranské a Maltézské náměstí k Lennonově zdi, neopomněli navštívit Karlův most, Kampu s nádherně opravenou vilou Jana Wericha, nahlédnout do Pražských Benátek...
Ve večerních hodinách si žáci prohlédli Historickou budovu Národního divadla, doslova od půdy až po střechu. V podzemí - 19 základních kamenů, např. z Řípu, Blaníku, Radhoště, Buchlova... Foyer s nádhernými malbami Mikoláše Alše, Františka Brožíka aj., Myslbekovými sochami. Obdivovali nejen nádhernou oponu Vojtěcha Hynaise a výzdobu hlediště, ale ze střechy divadla zblízka sochařskou výzdobu i trigy a úžasný výhled na noční Prahu. Zhlédli charismatické představení Manon Lescaut a vyfotografovali se s hlavními protagonisty Janou Pidermanovou a velmi vstřícným Patrikem Děrgelem. Procházka ztemnělými uličkami Nového Světa, Malé Strany i cesta po pobřeží Vltavy a pouze lampami osvícený Karlův most jim jistě utkví v paměti.
Ve středu se výprava vydala kolem domu U Dvou slunců v Nerudově ulici z kopce dolů přes řeku na Staroměstské náměstí, protože kdo by neviděl věže Týnského chrámu, dům U Kamenného zvonu a samosebou Staroměstský orloj, jako by v Praze nebyl. Přes Havelský trh spěchali na Václavské náměstí, kde byla objednána komentovaná prohlídka nově zrekonstruovaného Národního muzea s názvem ,, Hej Československo..." Můžeme vřele doporučit! Je zde k vidění originál Pittsburské dohody, Mnichovské dohody i Charty 77 a jiné zajímavosti, včetně nádherně zrekonstruovaného velkolepého schodiště se sochami např. Elišky Přemyslovny či Přemysla Oráče... Po krátkém občerstvení se žáci přesunuli metrem a posléze tramvají do Národně technického muzea na Letné, kde pobyli delší čas, je zde totiž 14 stálých expozic, např. Architektura, Doprava, Měření času, Tiskařství a nyní speciální k 100. výročí založení Československé republiky Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět.
Ve zbývajícím čase před odjezdem už jen žáci ocenili krásu Prašné brány a Obecního domu, místa vyhlášení samostatného československého státu Národním výborem 28.10.1918, dějiště jednání o převzetí moci představiteli Občanského fóra po 17.11.1989. Zbyl čas i na nákup v Palladiu, tudíž spokojeni odjížděli opravdu všichni. Naše stověžatá matička Praha se prostě předvedla ve slavnostním hávu .