Úvod Dokumenty Řády školy

PostHeaderIcon Řád cvičné kuchyně

Učebna je vybavena zařízením a přístroji, které slouží k odborné  výuce domácích prací. Vzhledem k tomu, že z nedostatku jiných učeben   v této učebně probíhá i výuka ostatních předmětů a jiné činnosti, mohlo by dojít neodbornou manipulací a z neznalosti nebo úmyslně k poškození přístrojů a zařízení učebny s možností následného poškození zdraví a ohrožení života uživatelů. V učebně se zakazuje provádět následující činnosti, pokud nesouvisejí s výukou a nejsou vykonávány na pokyn vyučujícího:

a) manipulace s pračkou

b) manipulace s plynovými sporáky

c) používání nádobí, nástrojů a náčiní ze skříněk

1. Žáci jsou při vaření vybaveni zástěrami a protiskluzovou obuví, používají další předepsané OOPP podle pokynů vyučujícího.

2. Elektrické roboty, hnětače, mixéry a další spotřebiče obsluhují žáci pouze pod vedením vyučujícího. Čištění provádět pouze po odpojení ze sítě a chránit je před vlhkostí a vodou.

3. Nářadí, nástroje a používané nádobí odkládají pouze na určená místa. Poškozené vybavení je nutno vyřadit z provozu.

4. Cesty a průchody kolem sporáků a vařičů musí být neustále volné.

5. S noži se nesmí pracovat proti sobě, ani proti osobám v blízkosti, podávají se střenkou napřed, nezabodávají se do prkének, podložek.

6. Při nošení horkých nádob se používají izolační podložky či rukavice.

7. Rozlitou mastnotu je nutno odstranit ihned teplou vodou a odmašťovacími přípravky.

8. Připravená jídla je ihned spotřebují, žáci je neodnášejí domů, je zakázáno je skladovat do následujícího dne.

9. K čištění nádob se nepoužívají pomůcky s kovovými drátky.

10.  Používané nářadí musí být ostré, s pevnoui a nepoškozenou rukojetí.

11.  Z důvodů bezpečnosti jsou žáci při odchodu z učebny povinni:

a) zavřít okna,

b) zhasnout světla,

c) zvednout židle na pracovní stolky,

d) uvést své pracovní místo do pořádku,

e) zkontrolovat vypnutí el. spotřebičů a plynových uzávěrů.

12. Vyučující odchází z učebny poslední, kontroluje provedení všech úkonů podle bodu b) a uzamyká učebnu.