Úvod Dokumenty Řády školy

PostHeaderIcon Požární řád

I. Stručný popis - charakteristika

Jedná se o čtyřpodlažní panelové budovy sloužící pro školní účely. Budovy jsou otápěny ústředním topením z kotelny na zemní plyn. V budovách se nachází místnosti pro účely výuky (učebny, školní kabinety, tělocvičny, školní jídelna, šatny apod.), místnosti pro zajištění chodu školy (kotelna, údržbářská dílna, sklady, byt školníka, kanceláře apod.) a chodby , schodiště a ostatní manipulační prostory.

Škola je vybavena dřevěným nábytkem, podlahy jsou kryty linoleem a zčásti koberci. V kabinetech se nachází pomůcky, sbírky chemikálie a hořlavé kapaliny v množství pro školní potřeby obvyklém.

II. Požárně technické charakteristiky

Dřevo má výhřevnost 17 000 - 21 000 kJ/kg -1, index hořlavosti větší než 2,1, teplotu vznícení 375 - 399 °C. Při skladování je nutné je chránit před zdrojem tepla s teplotou vyšší než je jeho teplota samovznícení.

Doporučené hasivo: tříštěná voda se smáčedlem, těžká  a lehká pěna.

Linoleum - podlahovina, PVC, (polyvinylacetát, PVC), teplota měknutí: nad 50 °C, teplota rozkladu: 120 - 180 °C, teplota vzplanutí: 160 °C,  teplota vznícení: 440 °C, třída hořlavosti: dobře hořlavá, pozor na možné toxické látky.

Doporučné hasivo: voda, lehká, střední a těžká pěna, hasicí prášky.

Zemní plyn je hořlavý, lehce vznětlivý, bezbarvý, nepáchnoucí plyn, lehčí než vzduch se kterým tvoří výbušné směsi, ve vodě nerozpustný, nad vodní hladinou zplyní a tvoří se výbušné směsi, reaguje s oxidovadly a je dusivý. Kyslíkové číslo: 0,139, třída hořlavosti: dh, teplota vznícení: 537 - 595 °C, teplotní třída: T1.

III. Požadavky na zabezpečení požární ochrany

1. Ve škole platí zákaz kouření a manipulace s otevřeným ohněm.
  2. Každý si musí počínat tak, aby nezavdal příčinu k požáru. Zjistí-li požár, je povinen tento neprodleně uhasit, není-li to možné, přivolat ihned pomoc a dále postupovat podle Požárních poplachových směrnic. Každý požár musí být zaznamenán do Požární knihy školy a neprodleně nahlášen Hasičskému záchrannému sboru Znojmo. Toto se týká i požáru, který nezpůsobil žádnou škodu.
  3. V celém reálu školy musí být udržovány volné únikové cesty, přístupy ke všem důležitým vypínačům a hasební technice.
  4. Areál školy musí být vybaven přenosnými hasícími přístroji v předepsaném množství a druzích.
  5. V případě použití PHP, musí být tento ihned vyměněn za plný.
  6. Každý je povinen respektovat vyznačené příkazy a zákazy, postupovat podle platných bezpečnostních a požárních předpisů.
  7. V případě evakuace musí být postupováno v souladu s Požárním evakuačním plánem.
  8. Ve škole není dovoleno ukládat látky a materiály nesouvisející s provozem školy, zvláště pak zákaz platí pro hořlavé kapaliny, kyseliny a silná oxidační činidla. Pokud jsou tyto látky součástí vybavení kabinetů a učeben, musí být obhospodařovány podle platných předpisů.
  9. V celém areálu musí být udržován pořádek.
  10. Elektrická instalace musí odpovídat platným normám. Opravy a úpravy smí provádět pouze osoba s příslušnou kvalifikací a pověřená touto prací.
  11. Každý zjištěný nedostatek v dodržování předpisů požární ochrany musí být neprodleně odstraněn, není-li to možné, musí se nahlásit ihned řediteli školy (zástupci řed. školy, popř. osobě odpovědné za požární ochranu).

IV. Místa s nebezpečím  vzniku požáru

Jedná se zejména o kabinety a třídy vybavené hořlavinami, látkami podporující hoření apod. a dále plynovou kotelnu a příslušenství.

V. Zvláštní úkoly zaměstnanců školy a žáků

Dodržovat body 1 - 11 odd. III, řádně se seznámit s Požárními poplachovými směrnicemi objektu, Požárním evakuačním řádem a obsluhou hasební techniky (přenosných hasicích přístrojů a požárních nástěnných hydrantů).

VI. Jméno zaměstnance odpovědného za požární ochranu

Požární hlídka:      velitel: R. Zoufalý, člen:  J. Staněk